תבניות עיצוב לוורדפרס

תבניות עיצוב לוורדפרס

iStock_000008610202Xbig

מערכת Wordpress מאפשרת להטמיע תבניות עיצוב מוגדרות המרכיבות את מבנה האתר ועיצובו. כיום, ישנן מיליוני תבניות עיצוב לוורדפרס אשר פותחו בכל העולם, המותאמות לפי סוג האתר, כלומר, תבניות עיצוב לאתרי תדמית, לפורטלים, חנויות מקוונות ועוד. חלק מתבניות העיצוב ניתנות בחינם וחלקן בתשלום.

בכדי להקים אתר וורדפרס בעברית משולב תבנית עיצוב, יש לבצע תרגום מלא של קוד התבנית מאנגלית לעברית, ולהתקינה על גבי תשתית האתר.

אילו סוגי תבניות וורדפרס קיימים?

בחלוקה כללית, קיימים שני סוגים של תבניות וורדפרס – תבניות Primum ותבניות חינם.

תבניות חינם ניתן למצוא בחיפוש פשוט ב-google. תבניות אלו משמשות בוני אתרים ב-wordpress רבים, ולכן יש לקחת בחשבון כי יתכן ותפגשו אתר דומה מאד לשלכם ברחבי הרשת. כמו כן, תבניות חינם אינן מאד מפותחות, ולרב יכילו פונקציות בסיסיות ועיצוב די פשוט.

תבניות פרימיום הן תבניות בתשלום. מחירי התבניות מתחילים מ-15$ ומגיעים גם עד 200$ לתבנית מורכבת במיוחד, שעשויה לכלול גם קבצי flash. המחיר הממוצע לתבנית wordpress פרימיום עומד על כ-35$. באתר Theme Forest, למשל, המרכז אלפי תבניות (לא רק לוורדפרס) ניתן למצוא תבניות פרימיום במחיר שלא עולה על 35$.

היתרון הגדול של תבניות פרימיום הוא כי לא סביר שתפגשו אתר דומה ברשת – הן בגלל העלות של התבנית, והן בגלל יכולות ההתאמה האישית המתקדמות שתבניות מסוג זה לרב מכילות. תבניות הפרימיום מספקות פתרון עיצובי לאתרי וורדפרס ומאפשרות לבנות אתרים מדהימים ביופיים בעלות נמוכה בהרבה מזו של מעצב הבונה תבנית עיצוב מאפס.

מדוע להשתמש בתבניות עיצוב לוורדפרס?

כיוון שוורדפרס היא מערכת ניהול התוכן הפופולארית ביותר בעולם, וקהילת המפתחים, המעצבים והמשתמשים בוורדפרס היא אחת הגדולות בעולם, קיימים המון עיצובים מסוגים שונים לאתרי וורדפרס. מעצבים ומפתחים מקצועיים בכל רחבי העולם עמלים על פיתוח תבניות מיוחדות ובעלות פונקציות ייחודיות המספקות פלטפורמה נהדרת לבניית אתר.

תבניות העיצוב בנויות כולן על שפת התכנות PHP ושפת העיצוב CSS – שפות פשוטות מאד ללמידה, כך שכל אדם עם מעט ידע בתכנות יוכל לבצע שינויים מתקדמים בתבנית העיצוב.

כיוון שתבנית העיצוב היא חלק מהמערכת, ניתן להחליף ולשנות אותה בכל עת, וכל שאר ההגדרות באתר ישמרו. כך, בניגוד לאתר הנבנה על מערכת שאינה בקוד פתוח, ניתן לבצע שינויים עיצובים גם לאחר שעברה תקופה מסוימת מבניית האתר.

קווים מנחים בבחירת תבנית העיצוב

 לפני שבוחרים תבנית עיצוב – בין אם מדובר בתבנית פרימיום או תבנית חינם, חשוב לפתוח את אתר ה-Demo (כמעט כל התבניות הקיימות מספקות אתר Demo בו ניתן לראות את התבנית ואת האפשרויות השונות שהיא מכילה) ולבדוק מספר נושאים:

  1. אפיון – לפני שבוחרים תבנית, חשוב לחשוב על אפיון האתר – איך דף הבית יראה? אילו נושאים הוא יכיל? אילו דפים פנימיים יהיו באתר? האם האתר יכלול בלוג? חשוב לדעת את כל הדברים הללו לפני שבוחרים תבנית בכדי לבחור את התבנית שתספק את כל צרכי האתר (מינימום פיתוח נוסף).
  2. בחינה של כל סוגי הדפים – גם דפים פנימיים – יש לעבור על כל הדפים המוצגים ב-Demo ולוודא כי כל הפונקציות הדרושות לכם קיימות. חשוב גם לחפש תפריט הנקרא shortcodes – תחת תפריט זה יופיעו כל קיצורי הדרך העיצובים שהתבנית מספקת, דבר המקל מאד את הבנייה והעיצוב של האתר.
  3. דמיון – כשבוחרים תבנית חשוב להשתמש בדמיון – שינוי פשוט של תמונה או צבע הרקע יעניק לתבנית מראה אחר לחלוטין. חלק מהתבניות אף יאפשרו לכם לשנות חלק מההגדרות באופן אוטומטי בעזרת סרגל כלים צדדי. למי שיודע להשתמש ב-CSS, מומלץ לצפות בתבניות בדפדפן Chrome המאפשר הקשה עם המקש הימני של העכבר על כל אובייקט ובחירה ב-”בדוק מרכיב”. לאחר ההקשה, יופיע חלון קטן בתחתית המסך המציג את הקוד ואת העיצוב (מצד ימין) של כל אחד מהאובייקטים. ניתן לשנותם באופן זמני על מנת לראות את האתר עם צבעים אחרים.
  4. פרטים נוספים אודות התבנית – בנוסף לכל הנ”ל, חשוב לבדוק ממי את רוכשים את התבנית – האם מדובר בחברה מקצועית אשר בנתה תבניות רבות? כמה הורדות היו לתבנית הספציפית? איך דירגו אותה הגולשים? מומלץ לקרוא גם את ההערות והתגובות לתבנית על מנת לבדוק את שביעות רצון המשתמשים. כמו כן, מומלץ לבחור בתבנית הכוללת גם documentation – הדרכה לגבי השימוש בתבנית, ופורום לעזרה ותמיכה.
  • מאת Vision Factory
  • פורסם ב- 09:39
  • 16/09/2011

הצג תגובות

אין תגובות


הוסף תגובה